Pszczew – Góra Wieżowa (kopiec)

Punkt Widokowy Góra Wieżowa
woj. lubuskie, 66-330 Pszczew, ul. Władysława Sikorskiego
2020.06.12 :: .doc

Nad brzegiem jeziora Miejskiego w Pszczewie, na północ od zabudowań plebanii usytuowana jest góra ślimacza. Jest to kopiec usypany z piasku i obłożony 30 cm warstwą gliny. Góra u podstawy ma 120 m obwodu, obwód wierzchołka ma 30 m, a wysokość góry wynosi 20 m. Wysokość góry na skutek erozji stale się obniża.

Jedna z hipotez powstania kopca mówi, że został on usypany przez Szwedów. Tę hipotezę zdaje się potwierdzać zapis w księgach kościelnych z 1631 r.

Oto treść zapisu: "Gustavus II Adolfus z wojskiem najechał spod Frankfurtu, tam stanął i jedna część pod wodzem nadeszła 16 maja, spalili kościół, plebanię, plebana i całe miasto. Księgi zgorzały i fosy głębokie wykopał i między jeziorami i górę wysoką usypali. Z Pszczewa heretycy poszli przez Trzciel do Lipska".

Z zapisu w kronice kościelnej można przypuszczać, że wykopana fosa połączyła jezioro Miejskie z jeziorem Zamielno, które istniało na zachód od jeziora Miejskiego. W ten sposób usypana góra miała doskonałą naturalną ochronę przed wrogiem ze wschodu, północy i zachodu. Inny zapis z wizytacji parafii przez biskupów poznańskich z 1784 r. wymienia grodzisko stożkowe jako górę obok rezydencji (plebanii), po lewej stronie obsadzone drzewami jarzębinowymi. Przeprowadzone w 2006 r. badania archeologiczne ustaliły jednak ponad wszelką wątpliwość, że wysoki na 20 m kopiec jest XIII w. założeniem obronnym.

źródło: http://www.lubtur.pl/

______________________________________


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz