Dawne koszary 75 Pułku Piechoty, Chorzów ul. 75 Pułku Piechoty

W rezultacie rokowań pomiędzy Międzysojuszniczą Komisją Rządząca i Plebiscytową Polska otrzymała we władanie część Górnego Śląska. Uroczyste przejęcie zostało wyznaczone na okres od 17 czerwca do 10 lipca. 22 czerwca 1922 r. Wojsko Polskie uroczyście obejmowało wyznaczone tereny na czele piechoty polskiej wkraczał I batalion 75 pułku piechoty. Na ziemię ojczystą wracał żołnierz młodego pułku, w którym zalążek jego powstania i podstawę stanowili Ślązacy.


To właśnie w Chorzowie 23.VI.1922r

Wojsko Polskie uroczyście obejmowało ziemie polskie we władanie wkraczając na Śląsk wraz z gen. broni Stanisławem Szeptyckim. Z uwagi na ówczesną sytuację polityczną Chorzów stał się silnym garnizonem wojskowym, w którym stacjonował wielce zasłużony 75 Pułk Piechoty, wchodzący w skład 23 Górnośląskiej Dywizji Piechoty.

W chwili przejmowania Królewskiej Huty przez Polskę, w mieście nie było żadnych koszar ani innych urządzeń wojskowych. Nigdy nie stacjonował tu na stałe żaden garnizonów czerwcu 1922 trzeba było przygotować obiekty do zakwaterowania, magazyny, stajnie i różne obiekty wojskowe. Tymczasowe koszary w szkołach na ul. Dąbrowskiego i św. Piotra pomieściły tylko dowództwo 75 Pułku Piechoty II batalion i pododdziały techniczne, III batalion w szkole na ul. Długiej gdzie umieszczono strzelnicę. W lesie przy drodze Kochłowice-Katowice magazyny wojskowe a I batalion zakwaterowano w Rybniku.

7.IV.1923 podpisano umowę na wynajem:

- szkoły na ul. Dąbrowskiego razem z podwórkiem i budynkami bocznymi,
- stajni i zabudowań w rzeźni,
- placów ćwiczeń przy ul. Dąbrowskiego i Łagiewnickiej

Pierwsze koszary miały być wybudowane koło SP nr 17 w obrębie ul. Łagiewnickiej i Krzyżowej z nieznanych powodów nie przystąpiono do realizacji (może wpływ mała bliskość granicy).Do projektu wrócono w 1928 r. po licznych wizjach lokalnych terenów branych pod uwagę, zdecydowano się na teren leżący częściowo w granicy Król. Huty Nomiarkach, i częściowo w Świętochłowicach. Potem 1.IV.1939 włączono do miasta. Dnia 4 VI 1930 . dokonano komisyjnej wizytacji w Nomiarkach, która wypadła pozytywnie jednak wystąpił problem z "Skarbofermem". Chodziło o pokład węgla "Andrzej" który miał być eksploatowany w przyszłości i ewentualne szkody górnicze. Nastąpiły spory prawne, odwołania a budowę rozpoczęto bez powiadomienia o tym dyrekcji Polskich Kopalń Skarbowych. W 1938 dnia 7 kwietnia podpisano porozumienie.

W tym czasie większość zabudowań zaprojektowanych przez inż. Witolda Czeczotta została już wzniesiona, prace trwały wiele lat z trudnościami, gdyż zbiegły się z kryzysem gospodarczym. Koszary uroczyście przekazano władzom wojskowym 17 marca 1933 roku. Jedynie związek z wojskiem ma sztab, w którym obecnie jest W.K.U.

źródło: http://www.eksploratorzy.com.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz