Muzeum, Chorzów ul. Powstańców 25

Dzieje Muzeum

Podstawą kolekcji muzealnej stały się zbiory Łukasza i Stanisława Wallisów, wybitnych działaczy na rzecz kultury i życia śląskiego. Placówkę otwarto dla publiczności 13 grudnia 1935 roku jako Muzeum Ziemi Bytomskiej. Wówczas mieściło się ono w pomieszczeniach szkoły przy ulicy gen. Henryka Dąbrowskiego 53. Rozwój muzeum przerwała II wojna światowa. Wznowiło swoją działalność w lutym 1945 roku w budynku przy ulicy Sienkiewicza 3.

Od 1950 roku funkcjonuje pod obecną nazwą, a 31 stycznia 1959 roku przeniesione zostało do aktualnej siedziby przy ulicy Powstańców 25. W roku 1961 w muzeum dokonano pierwszych zakupów współczesnych dzieł sztuki, rozpoczynając tym samym konsekwentne dokumentowanie tematyki industrialnej w sztuce. Od roku 1991 Muzeum w Chorzowie jest samorządową instytucją kultury.

W muzeum odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne nie tylko o charakterze ściśle historycznym, ale także uniwersalnym. Muzeum stara się promować kulturę oraz historię Chorzowa i Śląska, przede wszystkim poprzez organizowanie wystaw oraz przedsięwzięć edukacyjnych, w tym lekcji muzealnych, lekcji regionalizmu oraz zajęć twórczych dla uczniów przedszkoli i szkół. Placówka ceniona jest za jedną z najcenniejszych w Polsce kolekcji numizmatycznych oraz medalierskich. Posiada też pokaźną liczbę XX-wiecznych dzieł malarskich związanych z przemysłem i życiem codziennym na Śląsku. W ramach muzeum działa wydawnictwo publikujące rocznik „Zeszyty Chorzowskie” oraz prace naukowe i popularyzatorskie związane z profilem placówki. Muzeum jest także wydawcą kilkutomowej serii monograficznej „Chorzów”. W ramach działalności kulturalnej w siedzibie muzeum organizowane są koncerty z cyklu „Muzyczne Poranki”, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Chorzowa i okolic.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz