Liceum Ogólnokształcące im Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie

Liceum Ogólnokształcące im Marii Skłodowskiej-Curie
woj. śląskie, 41-500 Chorzów, ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego 34
2020.06.25 :: .doc

Budynek zbudowano na planie prostokąta, z czerwonej cegły i z użyciem kamienia. Gmach posiada trzy kondygnacje, w tym użytkowe poddasze. Dach jest czterospadowy. Projektant nadał całości charakter eklektyczny. Uwagę zwracają efektowne szczyty, nadwieszone wieżyczki, duże okna wykrojone w kształt liścia koniczyny i ładny portal wejściowy; nad dachem wznosi się cylindryczna wieżyczka. Wewnątrz zobaczymy sień z pseudokolebkowym sklepieniem z lunetami oraz pozostałe pomieszczenia, przykryte stropami. Reprezentacyjną aulę zdobią boazerie oraz witraże.

IV Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie zalicza się do najbardziej utytułowanych szkół średnich na Górnym Śląsku. Kontynuuje ona tradycje założonej w 1868 roku – czyli roku przyznania Królewskiej Hucie praw miejskich! - Prywatnej Międzywyznaniowej Szkoły dla Dziewcząt. Placówka ta już po 11 latach uzyskała uprawnienia wyższej szkoły prywatnej dla dziewcząt – CECILIENSCHULE. W 1900 roku prowadzenie jej przejęły z rąk prywatnych władze miejskie, które przemianowały ją na Miejską Parytetyczną Wyższą Szkołę Żeńską. Przed I wojną światową placówka jeszcze dwukrotnie zmieniała nazwę. Po włączeniu Królewskiej Huty w granice odrodzonej Polski szkoła zaczęła powoli tracić niemiecki charakter i w 1924 roku została przekształcona w humanistyczne Miejskie Gimnazjum Żeńskie, w ramach którego funkcjonowały klasy niemieckie (z powodu braku uczennic zlikwidowano je w 1931 roku). II wojna światowa przyniosła kolejne zmiany: przez sześć lat szkoła działała jako Oberschule für Mädchen „Clara Schumann Schule“.

Pierwszą siedzibą szkoły był budynek przy Wilhelmstrasse, czyli obecnej ul. Żeromskiego. Wzrost liczby uczennic spowodował przenosiny do nowego budynku przy Girndstrasse (obecnie ul. Sobieskiego). Wreszcie w latach 1907-1908 powstał gmach szkolny przy ul. Dąbrowskiego (dawniej Gneisenaustrasse). W czasach PRL placówka do 1963 roku pozostawała szkołą żeńską, by przekształcić się wreszcie w liceum koedukacyjne. W 1958 placówce nadano imię Marii Skłodowskiej-Curie.

:: więcej zdjęć >>>.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz