Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Floriana w Chorzowie – Sanktuarium św. Floriana Męczennika-Patrona Chorzowa


Kościół wzniesiono w latach 50. XX w. Jego patronem jest św. Florian, którego relikwie znajdują się tutaj od 1994 r. Świątynia jest pomnikiem wdzięczności mieszkańców Chorzowa względem świętego za ocalenie ich domów od pożarów w czasie II wojny światowej.


Kościół pw. św. Floriana jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która jest położona na terenie dekanatu Chorzów należącego do archidiecezji katowickiej. Parafię tę erygowano 11 marca 1957 r. W 1994 r. do kościoła sprowadzone zostały relikwie św. Floriana, w związku z czym w 2001 r. ustanowiono w nim sanktuarium św. Floriana – patrona Chorzowa oraz strażaków i hutników. Chociażby z tego względu świątynia jest niezwykle ważna dla Chorzowian. Jej powstanie zostało zresztą zainicjowane przez mieszkańców miasta. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej bowiem pojawiały się pierwsze głosy dotyczące utworzenia nowej wspólnoty parafialnej, której patronem byłby św. Florian, opiekun hutników i metalowców. Inicjatywa ta spotkała się ze znaczącym poparciem okolicznych zakładów metalurgicznych, hut oraz pozostałych mieszkańców. Przygotowano nawet plany koncepcyjne.

Wybuch II wojny światowej oddalił realizację tych zamierzeń. Dopiero w 1946 r. zakupiono teren pod budowę i zawiązał się Komitet Budowy. Zanim nastąpiło rozpoczęcie prac budowlanych, 11 maja 1947 r., w święto św. Floriana uroczyście poświęcono plac budowy, a w rok po tym wydarzeniu 9 maja 1948 r. sufragan katowicki – ks. biskup Juliusz Bieniek – poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. W akcie erekcyjnym napisano, że kościół pw. św. Floriana będzie „kościołem parafialnym, hutników, garnizonowym i strażackim. Kościołem-pomnikiem wdzięczności mieszkańców Chorzowa i okolicy względem św. Floriana za ocalenie naszych domów i zakładów pracy od pożarów w czasie ostatniej wojny.”

Z powodu pogarszającej się sytuacji Kościoła w państwie dwukrotnie doszło do przerwania budowy, a do użytku wiernych udostępniono jedynie kryptę. Budowę jednak wznowiono w 1957 r. po odwilży październikowej. Prowadził ją wówczas ks. Konrad Szweda, mianowany w 1957 r. pierwszym proboszczem rodzącej się parafii. Już w dwa lata później, 23 listopada 1959 r., biskup koadiutor ks. Herbert Bednorz poświęcił prezbiterium. Dopełnieniem prac budowlanych była uroczysta konsekracja świątyni dokonana 28 października 1961 r.

W kolejnych latach kościół został wyposażony w dzwony, organy, witraże oraz inne elementy wystroju. Z biegiem czasu wnętrze kościoła domagało się dostosowania do wymogów liturgii soborowej. Nową aranżację przeprowadził ks. Tadeusz Pietrzyk, w oparciu o projekt architektoniczny prof. Adama Lisika. Autorem elementów rzeźbiarskich (krzyż i tabernakulum, ołtarz i ambona, figura św. Floriana) jest chorzowski artysta-rzeźbiarz Gerard Grzywaczyk.

Już w 1986 r. powstał projekt, który zakładał, by do parafii pw. św. Floriana w Chorzowie sprowadzić relikwie św. Floriana. 4 maja 1993 r. ks. arcybiskup Damian Zimoń konsekrował nowy, wykonany z brązu, ołtarz, do którego rok później z udziałem kardynała Franciszka Macharskiego złożono relikwie św. Floriana Męczennika. Od 22 czerwca 2001 r. kościół parafialny św. Floriana stanowi sanktuarium diecezjalne. Wieloletni kult św. Floriana zaowocował licznymi inicjatywami duszpasterskimi, którym patronuje opiekun parafii, który 15 lipca 1993 r. został ogłoszony przez Stolicę Apostolską patronem Chorzowa.

źródło: http://www.peuk.fiiz.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz