Pomnik Policjantów, którzy zginęli w Kozielsku w Siemianowicach Śl.

Pomnik Policjantów, którzy zginęli w Kozielsku
woj. śląskie, Siemianowice Śląskie, ul. Jana Pawła II 16
2020.11.05 :: .doc

Przy ulicy Szkolnej w Siemianowicach Śląskich, przed gmachem policji odsłonięto w 1925 r. pomnik. Napis na nim głosił: „1335-1922 na pamiątkę wielkiej chwili ufundował zespół Komisariatu Policji w Siemianowicach pod kierownictwem podkomisarza Drzewuszewskiego Wincentego w dniu 3 maja 1925”. Pomnik został zniszczony przez hitlerowców w 1939 r.

W kwietniu 1990 roku miała miejsce Wystawa Katyńska w Biurze Wystaw Artystycznych na Rynku Starego Miasta w Krakowie. Tam Artur Garbas zwrócił uwagę na fotografię siemianowickiego policjanta Stanisława Tajera na tle pomnika. Zdjęcie było tak dobre, że można było odczytać napis. Udało mu się zdobyć odbitkę tej fotografii z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Starszy posterunkowy Stanisław Tajer.
Zdjęcie odnalezione w grobach w Miednoje,
na podstawie którego zrekonstuowano pomnik.

Po wojnie zniknęły tablice z nazwiskami i zwieńczenie pomnika, pozostał natomiast cokół z piaskowca. Przy pomocy członków ówczesnego Zarządu Miasta, Włodzimierza Kulisza i Henryka Falkusa, którzy wyasygnowali środki finansowe oraz kamieniarza siemianowickiego Stanisława Ficka, który przystosował cokół z ulicy Szkolnej i ustawił go tuż przy obecnym gmachu policji przy ul. Jana Pawła II 16, udało się doprowadzić zamiar odtworzenia pomnika do końca. Siemianowiccy rzeźbiarze – Jacek i Mirosław Kicińscy – odtworzyli orła, który został osadzony na przedwojennym cokole. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej także wniosło swój wkład – dali kostkę na wybrukowanie fragmentu placyku wokół pomnika i posadzili rosnące tam obecnie tuje. 

Odsłonięcie pomnika nastąpiło 11 listopada 1996 roku. Na pomniku dwa lata temu znalazły się nazwiska 25 siemianowickich policjantów zamordowanych w kwietniu 1940 r. przez NKWD w Twerze. Listę nazwisk otwierał ówczesny komendant Wincenty Drzewuszewski. Z Miednoje sprowadzono urnę z prochami pomordowanych i 20 lipca 2008 r. wmurowano pod pomnikiem.

źródło: Siemianowicki Rocznik Muzealny Nr 9 2010
Małgorzata Derus - Siemianowickie Pomniki


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz