Park Narodowy „Ujście Warty”

adres:
Park Narodowy „Ujście Warty”
woj. lubuskie, 69-113 Chyrzyno, Chyrzyno 1
2020.07.24
Walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe Parku Narodowego „Ujście Warty” powodują, że jest on doskonałym miejscem do uprawiania różnych form ekoturystyki. Nadwarciańskie rozlewiska są szczególnie chętnie odwiedzane przez obserwatorów ptaków i innych miłośników przyrody. Z uwagi na stosunkowo niewielkie natężenie ruchu turystycznego, teren ten przyciąga również amatorów rozległych przestrzeni, ciszy i spokoju. Park Narodowy „Ujście Warty” leży w zachodniej części kraju, w obrębie ujścia rzeki Warty do Odry, Jest najmłodszym parkiem narodowym, powstał w 2001 roku. Jego powierzchnia wynosi 8 037,6 ha. Jest jednym z najważniejszych w Polsce miejsc pod względem ornitologicznym. Symbolem parku jest gęś zbożowa.
Park Narodowy „Ujście Warty” stanowi unikatowy obszar podmokły, będący jednym z najważniejszych pod względem ornitologicznym miejsc w kraju i największych rezerwatów ptactwa wodnego i błotnego w Europie. Jego powierzchnia wynosi ponad 8 tysięcy hektarów, a powierzchnia otuliny ponad 10 tysięcy hektarów. Flora parku liczy około pięciuset gatunków, istnieje 60 zbiorowisk roślinnych. Krajobraz parku stanowią przede wszystkim otwarte łąki i pastwiska oraz zarośla wierzbowe poprzecinane siecią kanałów, cieków wodnych, rzeczek i starorzeczy. Lasy i zadrzewienia stanowią 1 procent obszaru chronionego. Park jest unikatową na skalę europejską ostoją ptaków wodnych i błotnych. Żyje tu prawie 250 gatunków ptaków, z czego około 170 to gatunki lęgowe. Pośród tych gatunków znajduje się 26 zaliczanych do ginących w skali światowej, a kilkanaście znajduje się w polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, na przykład bączek, ohar, cyraneczka, kulik wielki. Zalewowe obszary parku stanowią schronienie dla ptaków podczas pierzenia oraz są ważnym miejscem wypoczynku tysięcy ptaków migrujących. Gnieżdżą się tutaj między innymi mewy, rybitwy, perkozy, kaczki, gęś gęgawa, siewki, chruściele, wodniczki, łabędzie, żurawie, czaple. Przelotem zatrzymują się inne jeszcze gatunki ptaków, a jesienią rozlewiska goszczą tysiące kaczek, gęsi, żurawi. Tutaj znajduje się największe zimowisko arktycznego łabędzia krzykliwego. Jesienną tereny parku opanowują gęsi, których pojawia się tutaj nawet do dwustu tysięcy.
Wchodzący w skład parku rezerwat Słońsk, z uwagi na szczególne znaczenie zwłaszcza dla ptaków wodnych i błotnych, został w 1984 roku objęty konwencją Ramsarską, której celem jest ochrona terenów podmokłych, ważnych jako siedlisko życiowe ptaków.
Turystyka na terenie parku wiąże się z obserwowaniem ptaków, w czym pomagają wyznaczone ścieżki i punkty obserwacyjne.
Ujście Warty to kraina ptaków i wody, to kilka tysięcy hektarów mokradeł objętych ochroną jako park narodowy i krajobrazowy oraz obszar NATURA 2000, posiadających niezwykle ciekawą historią związaną z zakonami rycerskimi i Fryderykiem Wielkim. To właśnie w celu promocji tego niezwykłego dziedzictwa z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Słońska powstała zrzeszająca miłośników ptaków Rzeczpospolita Ptasia.
źródło: https://www.polska.travel/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz