Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Józefa w Silnej

adres:
Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Józefa
woj. lubuskie, 66-330 Pszczew, Silna 24
2020.07.11
Najwcześniejsza wzmianka o Silniej pochodzi z 1475 roku z wykazu zaległości podatkowych powiatu poznańskiego. Od 1564 roku Silna wymieniana jest jako własność biskupów poznańskich. Po kasacie dóbr archidiakonatu pszczewskiego przez rząd pruski 28 lipca 1796 roku Silna z całym kluczem pszczewskim znalazła się w rękach książąt von Hohenlohe-Ingelfingen, a następnie baronów Hiller von Gärtringen. Taki stan rzeczy utrzymywał się do Powstania Wielkopolskiego. Niegdyś wieś przynależała do Parafii św. Marii Magdaleny w Pszczewie. Po I wojnie światowej ze względu na granicę polsko-niemiecką – która oddzielała szereg miejscowości od kościoła parafialnego – 20 sierpnia 1924 roku ks. kard. Edmund Dalbor Arcybiskup Gnieźnieński i Poznański erygował w Silnej parafię św. Józefa (L.dz. 4033/24.0). Dekret wchodził w życie 24 sierpnia 1924 roku. W myśl dekretu metropolity poznańskiego parafia znalazła się w dekanacie lwóweckim i tworzyły ją wsie: Silna, Silna Wybudowanie, Nowa Silna, Jabłonka Stara, Królewiec leśniczówka, Pąchy i Wrony. Kościół i budynki kościelne nowo erygowana parafia miała wystawić na własny koszt. Cmentarz grzebalny parafia już posiadała, gdyż został założony na początku XX stulecia wraz z drewnianą kaplicą w której odbywały się nabożeństwa. Uposażenia proboszcza stanowić miał dochód z połowy gruntów beneficjalnych, przylegających do Stoków. W myśl w/w dekretu ordynariusza archidiecezji poznańskiej obowiązek utrzymania budynków kościelnych i plebańskich oraz utrzymanie personelu kościelnego ciążył na parafii. Jako pieczęć służyć miał wizerunek św. Józefa z napisem: Pieczęć Kościoła Parafialnego Pod Wezwaniem św. Józefa w Silnej. 1924. – względnie napis łaciński: Sigillum Ecclesiae Parochialis S. Joseph in Silna A.D. 1924. Odpust patrona parafii przypada na 19 marca w Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP.
W latach 1926-1927 za sprawą pierwszego administratora parafii, ks. Jana Dybizbańskiego wybudowano kościół. Poświęcenia nowej świątyni dokonano 15 września 1927 roku. Bryła kościoła jest jednonawowa. Wnętrze ma cechy pseudo baroku o beczkowatym sklepieniu. We wnętrzu została położona drewniana podłoga, wstawiono 6 okien zwieńczonych beczkowo z witrażami. Na ścianach kościoła zawieszone są obrazy przedstawiające 14 stacji Drogi Krzyżowej.W centrum nawy głównej umieszczono neobarokowy ołtarz, którego centralny punkt stanowi figura św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus na ręku. W 1929 roku w czasie administracji parafii przez ks. Stefana Ogrodowskiego wybudowano w Silnej plebanię. W 1938 roku parafia zakupiła trzy nowe dzwony, które umieszczono na drewnianej dzwonnicy przy kościele. Poświęcenia dokonał ówczesny dziekan dekanatu lwóweckiego ks. Włodzimierz Laskowski. Podczas wojny zostały one zabrane przez niemieckiego okupanta. Uratowano jeden z nich, który jest używany do dnia dzisiejszego.
Na terenie parafii w odległości 5 km od Silnej we wsi Jabłonka Stara znajduje się kaplica p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Budynek dawnego gościńca ofiarował na własność Arcybiskupa Poznańskiego miejscowy gospodarz Berthold Pelz. Poświęcenia dokonał ówczesny administrator parafii w Silnej ks. Jan Dybizbański 14 grudnia 1924 roku. Obok kaplicy mieszkańcy zbudowali drewniana dzwonnicę. W Jabłonce Starej znajduje się również cmentarz katolicki, którego poświęcenia dokonał 24 grudnia 1924 roku ks. Stefan Ogrodowski proboszcz w Stokach i późniejszy administrator w Silnej.
żródło: www.silna.parafiasilna.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz