Urokliwe widoki Ziemi Lubuskiej - dł. 50,1 km

adres:
Pszczew – Nowe Gorzycko – Wierzbno – Brzeźno – Lubikowo – Lubikówko – Kalsko – Kuligowo – Stołuń – Pszczew
woj. lubuskie
długość trasy: 50,1 km
2020.08.01
Czas zakończyć letni urlop wypoczynkowy ad 2020 na Ziemi Lubuskiej ostatnią rowerową wycieczką po tej jakże urokliwej krainie. Tym razem trasa wycieczki tworzyła się spontanicznie, nie był wybrany konkretny cel. Tak jak wskazywała mapa GPS kierunki świata, tak przebiegała najróżniejszymi drogami trasa rowerowa.
Na początku wybrany był kierunek z Pszczewa do Międzychodu, później we wsi Nowe Gorzycko obrałem kierunek na Jezioro Brzeźno i dalej w kierunku Jeziora Lubikowskiego, a GPS pokazywał mi, w którym miejscu się znajduję i w jakim kierunku świata muszę się poruszać.
Po drodze trafiłem na niezaplanowaną wieżę widokową |>| w Zielomyślu oraz zabytkowy kościół |>| o konstrukcji drewnianej w Kalsku.
Dopiero w Kalsku zorientowałem się, że mogę bezpiecznie przejechać lasem do Kuligowa, a stamtąd miałem już niedaleko do Pszczewa. Przy tego typu wyprawach nigdy nie wiadomo jak długa będzie wyprawa rowerowa.

Nowe Gorzycko w średniowieczu było własnością szlachecką. Obszar wsi był podzielony na część dworską z folwarkiem i zabudowania chłopskie. Najstarsza informacja o Nowym Gorzycku z dokumentów źródłowych pochodzi z roku 1424. Pierwszym znanym właścicielem wsi był Sędziwój z Niewierza, który posiadał także Gorzycko, nazywane wówczas Starym Gorzyckiem, Przytoczną, Krobielewo i Goraj (XV wiek). W wieku XVIII wieś należała do polskiego - bukowieckiego odłamu rodziny Unrugów. Od średniowiecza Nowe Gorzycko było częścią parafii Pszczew. W XIX wieku zostało przyłączone do parafii Wierzbno. W tym okresie znacząco wzrosła liczba protestantów – stanowili oni około 90 % mieszkańców. Założyli własną szkołę, do której uczęszczały również dzieci katolickie. Po zakończeniu I wojny światowej znalazło się w granicach Niemiec.
Nowe Gorzycko położone jest "u stóp" ciągu wałów moreny czołowej zlodowacenia poznańskiego. Morena ta porozcinana jest głębokimi, krętymi wąwozami, a porastające ją lasy są bogate gatunkowo, możemy więc podziwiać tu rzadko spotykane dąbrowy czy buczyny.
Wierzbno (Wierzebaum) - wieś położona przy trasie 24 (Berlin-Poznań), ok. 8 km na wschód od Przytocznej. Wierzbno należy do najstarszych wsi w regionie. Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z 1415 roku – właściciel wsi Bernard Wierzbiński funduje kościół. W 1748 roku zbudowano kościół drewniany, przebudowany na początku XX wieku. Przed wojną było tu przejście graniczne i mieszkało 317 osób (1939). Wieś liczy obecnie 185 mieszkańców, a pow. użytków rolnych stanowi 515,34 ha.
W Wierzbnie znajdują się również zabytkowe atrakcje turystyczne takie jak: Kościół murowany z 1909 r., obok drewniana dzwonnica z 1920 r. Pałac eklektyczny z połowy XIX w. sąsiadujący z potężnymi lipami o obw. 460 i 470 cm i park krajobrazowy o pow. 13,5 ha z pierwszej połowy XIX w.
źródło: https://www.ziemialubuska.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz